Gotowi na wszystko. Exterminator {Plakat}

   Grupa oddanych przyjaciół miała od dzieciństwa wielkie marzenie – chcieli wstrząsnąć polską sceną metalową i gromadzić na koncertach tłumy . Czas jednak pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Obecnie lider zespołu, Marcyś (Paweł Domagała), pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku. Wirtuoz gitary Lizzy (Piotr Żurawski) to szeregowy pracownik banku. Basista Jaromir (Krzysztof Czeczot), codziennie podbija kartę w fabryce pianki poliuretanowej i usilnie stara się sprostać obowiązkom ojca rodziny. Perkusista Makar (Piotr Rogucki) wylądował w zakładzie psychiatrycznym. Kiedy tragicznie umiera piąty – Cypek (Sebastian Stankiewicz) powracają dawne wspomnienia. Niespodziewanie pani burmistrz (Dominika Kluźniak) obiecuje wesprzeć zespół unijną dotacją, o ile dogadają się i doprowadzą do reaktywacji zespołu. Szybko okazuje się, że propozycja ma jednak mały haczyk.

   Mocno, głośno i bardzo zabawnie – Sala kinowa dudniła od salw śmiechu w akompaniamencie Rocka.

   Plakat nie zachwycił – odstraszył wręcz kiczowatym sznytem. Zwiastun lekko zachęcił ale nadal byłem sceptycznie nastawiony. Uznałem jednak, że skoro lokalne kino studyjne ma w swoim repertuarze przedpremierowe pokazy – to czemu nie skorzystać ? I wiecie co? Sprawdziła się zasada – nie oceniaj filmu po plakacie – w tym akurat przypadku na plus dla samej produkcji. Spodziewałem się kolejnej Polskiej komedyjki z dennym lub znikomym humorem i romansem na siłę wciskanym w każdy kąt, a dostałem świetną komedię z żartem trafiającym w punkt, wyważonym i zaprezentowanym w dobrym stylu. W dodatku otrzymujemy nostalgicznie zabarwione dialogi et Voila ! Oto jedna z najlepszych Polskich komedii ostatnich lat.

Gotowi na wszystko. Exterminator {1}

   Opowieść o Marcysiu i jego kumplach, którzy zderzyli się z rzeczywistością typowego Kowalskiego, jest wypełniona utworami muzyki polskiej i światowej, dobrze znanymi każdemu fanowi mocniejszych brzmień. Co ciekawe, nie dość, że muzyka odgrywa w tym filmie olbrzymią rolę, a twórcy prezentują ją na ekranie z należnym jej szacunkiem, to jest ona również nieodłączną częścią żartu w filmie na niej właśnie opartego. Teksty, które bez kontekstu  nie miałyby sensu, podane w taki sposób bawią do łez ludzi niezależnie od roku urodzenia jaki mają w dowodzie. Skąd to odważne zdanie ? Na sali kinowej podczas pokazu znalazło się kilka par emerytów, trochę rówieśników Marycysia i jakaś garstka nastolatków – wszyscy zalewali się śmiechem. Pokazuje to tylko, że twórcy stworzyli film bawiący ludzi w różnym wieku – każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Historia w tym filmie jest świetnie wyważona między żartem, a poważnymi kwestiami, czy nawet malutkim Romansem, niebędącym (na szczęście) głównym powodem zamieszania w fabule. Nareszcie nie jest to słabizna w postaci kiepskiego filmu romantyczno nijakiego ale zabarwiona świetną muzyką komedia z genialnie napisanymi bohaterami kochającymi muzykę. Romans jest opcjonalnym dodatkiem –  liczy  się wolność artystyczna, brzmienie i anty-systemowy bunt podany w delikatny sposób. Film ma ducha rocka, który przed laty był tłamszony przez władzę, a co więcej jest to nie tylko podróż muzyczna ale i kulturowa – scenografia daje wręcz wrażenie jakby film rozgrywał się w PRL-owskiej rzeczywistości na prowincji.

Gotowi na wszystko. Exterminator {3}

   Nawet jeśli film zalicza parę mniej, lub bardziej absurdalnych momentów, nigdy nie szkodzą one fabule, a czasem wręcz bawią. Myślę, że ten obraz ma w sobie ducha komedii sprzed lat, które prostym żartem, uderzającym w otaczająca nas rzeczywistość, bawiły do łez. Tak więc otrzymujemy nostalgiczną laurkę w duchu rocka. Przy okazji warto wspomnieć, że nie uświadczymy tutaj wiązanki przekleństw – film jest od nich praktycznie wolny. Patrząc na niektóre zespoły jakie znam, jestem wręcz pewien, że takie rozmowy jak te w tym filmie, odbywały się między członkami niejednego z nich. Kolejnym plusem filmu jest to, w jaki sposób prowadzi widza. Nie można powiedzieć, że jest pełen niespodziewanych zwrotów akcji – to byłaby przesada – jest za to skonstruowany tak, że nie myślimy o tym co się stanie – po prostu oglądamy. Tempo narzucone przez film jest idealne, ponieważ pozwala się wczuć w klimat ale nie zaprzątając sobie głowy niczym więcej – po prostu oglądać i dać sobie chwilę odpoczynku.

   Mówiłem o scenografii żywcem wytarganej z późnego PRL’u i myślę, że to żadna przesada. Budynki w filmie są typowymi geometrycznymi bryłami, charakterystycznymi dla tamtego okresu. W moim odczuciu twórcy świadomie wprowadzili tę geometrię w kadr, planując ruch kamery w konkretny sposób. Także późny PRL , świetna statyczna kamera, która kieruje się pewnymi zasadami, rzadkiej ostatnio estetyki, będąca przy tym prostą i przyjemną sprawą dla oka. To wszystko przyprawić należy szczyptą dramatycznych najazdów, nie korzystających jednak z zooma, a realnego zbliżenia soczewki do aktora i mamy to cudeńko. Jako przyjemny dodatek działa niebanalny i niestandardowy montaż, łapiący jednak kilka potknięć.  Nie ma tutaj przesadnie wielu przypadków kontr-kadrowania, a jeśli są, to twórcy się nimi bawią dobrze wykorzystując tempo narzucone w dialogu.

Gotowi na wszystko. Exterminator {2}

   Czym byłaby ta produkcja bez aktorów ? I tutaj ku mojemu zaskoczeniu zdominowała dwójka, która wydawała mi się najsłabszymi ogniwami tego zespołu. Piotr Rogucki rozwalił system swoją kreacją Makara, która od pierwszego kadru w jakim się znalazła, rozwaliła mnie na łopatki – zaczynając od charakteryzacji, kończąc na samym zachowaniu Roguca. Kolejna osoba, również zdominowała znacząco film. Grająca Julcie Aleksandra Hamkało stworzyła tak barwną, a jednocześnie pełną ekspresji postać, że powinna być pokazywana jako przykład na zajęciach z aktorstwa. Nie dość, że to co robi, jest autentyczne, to w dodatku wydaje się przychodzić jej bez większego wysiłku. Cała reszta grona aktorskiego ma u mnie 7, a Paweł Domagała wyciąga na 8 – bo trzeba zaznaczyć, że w końcu nie gra totalnego imbecyla, a bardziej zaawansowaną w myśleniu postać.

   Czepiałbym się natomiast jednej rzeczy – kostiumów i charakteryzacji. Jak na mój skromny gust – bardzo biednie. Szczególnie na koncertach widać po publiczności i jej ubiorze, że ujęcia zostały nakręcone tego samego dnia (mimo, że koncertów jest kilka). Również garderoba samego Marcysia to 2/3 koszulki i bluza w której ciągle biega. No, a charakteryzacja postaci Jaromira ma tak chamską perukę, że ugh… No jak tak można.

   O samej muzyce już nie mówię. Owszem – masa zespołów mogłaby jeszcze zagościć w soundtracku, niektórym obrywa się w żartach ale wszystko utrzymane jest w duchu i poczuciu, że to nie ma na celu nikogo obrazić, a jedynie ukazać pewien typ artysty za jakiego ma się główny bohater. Taką soundtrackową skłądankę odpaliłbym bez wachania w aucie podczas podróży – bo czemu nie. Także jeśli o muzykę chodzi jest ona świetnie dobrana i wyważona, dzięki czemu film nie robi się przydługim teledyskiem, a utwory mają jakieś logiczne wytłumaczenie nie będąc jednocześnie tylko tanim skocznym hitem mającym sprzedać film.

Gotowi na wszystko. Exterminator {4}

Podsumowanie :

   Ku mojemu zaskoczeniu i uciesze dostałem świetną komedię – w moim odczuciu jedną z najlepszych Polskich ostatnich lat. Owszem nie jest to dzieło wiekopomne jak „Miś” czy „Rejs” aczkolwiek film ten, oddaje z należnym szacunkiem Rockowi co rockowe, a widzowi co widza. W pewnych momentach dosłownie płakałem ze śmiechu, a produkcja ani na chwilę nie dała mi odczuć, że jest sztucznie przeciągana.  Tak więc od dziś mniej patrzę na plakaty, bo te Polskie z reguły straszą lub są robione na jedno kopyto. Tym razem za tanim plakatem, skrył się świetny film, który zapewne jeszcze kiedyś odpalę na kinie domowym. Ta komedia się nie spóźniła – trafiła świetnie w czas i miejsce, a postacie są bardzo autentyczne. Ten film będzie bawił i zyska popularność – bo jest to laurka pokolenia lat 70’tych i 80’tych dla czasów ich młodości, a urodzony w 1970’tym roku reżyser  Michał Rogalski świetnie oddał klimat czasów świetności Rocka w Polsce i znaczenia jakie miały śpiewane przez artystę słowa.

Moja Ocena : 7,81 + ❤

Reklamy